Drukarki i kasy fiskalne są urządzeniami rejestrującymi obroty firm zobowiązanych przepisami prawa do bieżącego monitorowania i rejestrowania sprzedaży towarów i usług. Są to urządzenia wymagające podłączenia do komputera, bowiem tylko w takim układzie mają możliwość spełnienia swojej funkcji. W zależności od rodzaju drukarki, każde takie urządzenie może posiadać bardzo zróżnicowane parametry, zarówno względem czasu pracy, możliwości rejestrowania określonej liczby transakcji a także innych cech.
Podstawowe wiadomości o drukarkach fiskalnych
Drukarki Fiskalne należą do tych urządzeń elektronicznych, których używanie wymagane jest przepisami prawa. Aby więc spełniały swoją funkcję, powinny mieć pozytywną opinię Ministerstwa Finansów i odpowiednie pozwolenie. Urządzenia te służą do rejestrowania sprzedaży, drukowania paragonów dla klientów, drukowania kontrolnej kopii paragonów, a także wykonywanie raportów fiskalnych w określonym czasie. Możliwe jest wykonywanie raportów dziennych, miesięcznych, a także z każdego dowolnego okresu czasu – na życzenie i według potrzeb firmy. Drukarki fiskalne różnią się między sobą różnorodnymi parametrami, w tym w szczególności długością działania na baterie, bez podłączenia do sieci prądu elektrycznego. Różna jest również możliwość zaprogramowania odpowiedniej liczby produktów znajdujących się w sklepie (hurtowni, firmie usługowej).
Podstawowe czynności konserwacyjne
Drukarki fiskalne, podobnie jak każde inne urządzenia elektroniczne wymagają odpowiedniej konserwacji. W tym wypadku ważne jest, by były one chronione przed zawilgoceniem i zanieczyszczeniem mechanicznym. Konieczne jest też dbanie o zachowanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia, w którym drukarka będzie używana bądź przechowywana. Temperatura ta wynosi od 0 do maksymalnie +50 stopni Celsjusza. W przypadku samego przechowywania, wartości te mogą być trochę wyższe.
Dla zachowania poprawnej pracy drukarki, konieczne jest również systematyczne jej czyszczenie i przemywanie czujników obecności papieru w urządzeniu.